Franki szwajcarskie i francuskie

Informacje na temat monet

20 franków

20 frankow szwajcarskich

Waga monety

6,4516g

Waga złota

5,806g

Awers

Awers przedstawia Helwecję, kobiece uosobienie Szwajcarii, ze splecionymi włosami i wieńcem kwiatów na ramionach, na tle szwajcarskich Alp. Na ramionach, u dołu monety. widnieje też sygnatura projektanta “F.LANDRY”. Powyżej wizerunku znajduje się tekst “HELVETIA”.

Rewers

Rewers przedstawia godło Szwajcarii w połączeniu z konarem dębu i wstęgami. Po lewej stronie znajduje się nominał “20”, a po prawej “FR”. Rok emisji ukazany jest na dole monety, obok cechy menniczej.

Szwajcarskie złote 20 franków Helvetia jest złotą monetą o próbie 21,6 karata, co oznacza, ze zawiera ona 21,6/24 = 90% złota, a pozostałą część stanowi miedź. Ten stop złota z miedzią sprawia, że powierzchnia monety jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na zadrapania i rysy. Moneta zawiera 5,806 grama czystego kruszcu, podczas gdy sama waży 6,4516 grama.

10 franków francuskich

10 frankow francuskich

Średnica / Grubość

17,20mm

Waga monety

3,22g

Waga złota

2,902g

Awers

Awers tej monety przedstawia wizerunek Karola Ludwika Napoleona Bonaparte, bratanka Napoleona I, w wieńcu laurowym, otoczony tekstem “NAPOLEON III EMPEREUR”. Pod wizerunkiem znajduje się sygnatura mistrza grawerskiego “BARRE”.

Rewers

Rewers przedstawia ozdobną tarczę, w której środku znajduje się motyw orła. Tarczę otacza tekst „EMPIRE FRANÇAIS” („Cesarstwo Francuskie”) i nominał 10 FR. U dołu widnieje rok emisji i znak mincerski.

Rant

Rant zawiera tekst “DIEU PROTÉGE LA FRANCE”, co oznacza “Boże chroń Francję”

Chcesz otrzymać więcej informacji, skontaktuj się!