Monety bulionowe

Informacje na temat monet

Krugerrand

moneta bulionowe krugerrand

Waga monety

33,92g

Waga złota

31,1g

Awers

Awers przedstawia dawnego prezydenta Republiki Południowej Afryki, Paula Krugera. Jego wizerunek jest otoczony tekstem „Sud – Afrika” i „South Africa”, nazwami kraju w jego dwóch ojczystych językach: afrikaans i angielskim.

Rewers

Na rewersie umieszczono galopującą na trawie antylopę spring bok (antylopa skoczek). Powyżej zwierzęcia umieszczono napis „KRUGERRAND”. U dołu znajduje się tekst „FYNGOUD”, co oznacza „czyste złoto”, oraz informację o masie monety. Na środku rewersu wybito rok emisji, przy czym dwie pierwsze cyfry są widoczne po lewej stronie springboka a dwie ostatnie po prawej stronie.

Krugerrand nie ma podanego nominału. W ten niezwykły sposób zamierzano wyrazić wartość monet przez powiązanie podanej na rewersie zawartości kruszcu z panującą, rynkową ceną złota.

Złoty Krugerrand jest 22-karatową monetą, co oznacza, że zawiera 91,6% złota i 8,33% miedzi. Dzięki takiemu stopowi powierzchnia monety jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na zadrapania i zarysowania. Choć Krugerrand jest 22-karatowy to zawiera jedną uncję trojańską złota (31,1 grama), moneta bowiem jako taka waży 1,0909 uncji trojańskiej (33,92 grama).

Maple Leaf

moneta bulionowa maple leaf

Średnica / Grubość

30mm

Waga monety

31,1g / 1oz.

Waga złota

31,1g / 1oz.

Awers

Na awersie widnieje podobizna Królowej Elżbiety II, nominał oraz data emisji. Od 2015 roku dodatkowym zabezpieczeniem są promieniste linie znajdujące na tle monety.

Rewers

Na rewersie monety został przedstawiony liść klonowy, będący symbolem narodowym Kanady, a także próba w jakiej została wybita moneta (Au .9999) oraz nazwa kraju (Canada), w którym jest produkowana. Projekt monety został opracowany przez Waltera Otto. Od 2014 roku mennica dodatkowo zabezpieczyła monety dodając w prawej dolnej ćwiartce monety, nad informacją o wadze, laserowo grawerowaną miniaturkę liścia, której podrobienie jest praktycznie niewykonalne.

Buffalo

moneta bulionowa buffalo

Średnica / Grubość

32,7mm

Waga monety

31,1g / 1oz.

Waga złota

31,1g / 1oz.

Awers

Awers przedstawia Indianina, o którym Fraser powiedział, że został on stworzony, jako mieszanina cech trzech wodzów różnych plemion Indian Amerykańskich- Wielkiego Drzewa, Stalowego Ogona oraz Dwóch Księżycy. Awers przedstawia także motto „Wolność ” w prawym górnym rogu, rok emisji na dole po lewej stronie, a poniżej literę F od nazwiska Fraser’a.

Rewers

Na rewersie na szczycie kopca stoi Bizon (często określany jako bawół). Większość ludzi uważa, że zwierzę przedstawione na odwrocie to bizon o imieniu Black Diamond, który mieszkał w New York Central Park Zoo w 1910 roku. Na rewersie możemy także dojrzeć amerykańskie motto „In God We Trust” (Bogu Ufamy) oraz „E pluribus unum” (łac. Z wielu jeden), datę produkcji oraz nominał monety (50$).

Rant

Ząbkowany.

Wiener Philharmoniker

moneta bulionowa Wiener Philharmoniker

Średnica / Grubość

37mm / 2mm

Waga monety

31,1g / 1oz.

Waga złota

31,1g / 1oz.

Awers

Na awersie widnieją najważniejsze instrumenty Filharmonii Wiedeńskiej. W centralnej części monety znajduje się kontrabas, wiolonczela, skrzypce, fagot, harfa i wiedeński róg. Na samej górze rewersu widnieje napis WIENER PHILHARMONIKER.

Rewers

Rewers przedstawia legendarne organy Filharmonii Wiedeńskiej, informacje o nominale monety (100 EURO), wadze, dacie emisji. Na samej górze awersu mieści się napis REPUBLIK OESTERREICH.

Rant

Ząbkowany naprzemiennie.

American Gold Eagle

moneta bulionowa American Gold Eagle

Średnica / Grubość

32.7mm / 2,87mm

Waga monety

33,93g Au 916

Waga złota

31,1g / 1oz.

Awers

Projekt awersu monety autorstwa Augusta Saint-Gaudensa przedstawia wyobrażenie kobiety z rozwianymi włosami reprezentującej Wolność, która trzyma pochodnię w prawej dłoni, a w lewej gałązkę oliwną. W tle po lewej stronie znajduje się budynek Kapitolu.

Rewers

Projekt rewersu monety autorstwa rzeźbiarza Mileya Busieka przedstawia samca orła trzymającego gałązkę oliwną, unoszącego się nad gniazdem, w którym jest samica oraz młode.

Chcesz otrzymać więcej informacji, skontaktuj się!